Sfinți occidentali de dinainte de schisma din 1054: Diferență între versiuni
(→Mai) |
|||
Linia 303: | Linia 303: | ||
Rupert de Bingen | Rupert de Bingen | ||
− | '''16.''' [[Brendan | + | '''16.''' [[Brendan Călătorul]] |
Germerius | Germerius |
Versiunea de la data 22 septembrie 2014 13:32
Acest articol (sau părți din el) este propus spre traducere din limba engleză!
Dacă doriți să vă asumați acestă traducere (parțial sau integral), anunțați acest lucru pe pagina de discuții a articolului. |
Următoarea alcătuire nu este o listă aprobată a sfinților occidentali și nu este „deicială”. Note și comentarii despre fiecare detre ei sunt binevenite.
Ianuarie
1. Eugendus
2. Adalard de Corbie
Auspasius de Auch
4. Fereal de Uzes
Pharaildis
Rigobert
8. Aldric
Erhard
Gudula
Pega de Peakirk
9. Adrian de Canterbury
12. Biscop
13. Berhtwald
Berno de Cluny
14. Mungo (Kentigern)
15. Ceolwulf
Emebert
16. Fursey de Cnobheresburg
17. Mildgyth
Cuviosul Sulpitius
18. Deicolus
19. Agricius de Tier
Contentius
Remigius de Rouen
21. Osburh de Coventry
25. Praejectus
Racho de Autun
29. Aquilinus de Cologne/Milano
Valerius de Treves
30. Aldegonde
Balthild
31. Domitius de Amiens
Uphia
Februarie
Severus de Avranches
Sigebert III
3. Ansgar (Anskar) de Bremen
Werburh
4. Aldate/Aldatus de Gloucester
Rimbert
5. Adelaide de Vilich
Bertulf de Renty
6. Amandus
8. Aelfflaed de Whitby
Cuthmann de Steyning
9. Alto de Altomunster
Ansbert
Marius de Avenches
10. Autrebertha
12. Aethelwold de Lindisfarne
Benedict de Aniane
13. Castor de Karden
15. Sigfrid de Sweden
17. Silvin de Auchy
18. Angilbert
20. Eleutherius de Tournai
21. Germanus de Granfelden
23. Midburh
24. Aethelberht de Kent
Basil de Melrose
Modest
25. Praetextatus/Prix
27. Aelfnoth de Stowe
28. Oswald de Worcester
29. Oswald de Worcester
Martie
1. Abdalong de Marseilles
Albinus de Angers
6. Baldred/Balthere de Tyninghame
Billfrith
Chrodegang de Metz
7. Eosterwine de Monkwearmouth
8. Felix de Dommac
9. Bosa de York
10. Agilbert
Attala
Himelin
12. Aelfheah the Bald
Leobinus
Matilda
16. Heribert de Cologne
17. Gertrude de Nivelles
18. Eadweard Mucenicul
19. Alchmund de Derby
20. Clement al Irlandei
25. Humbert
26. Ludger de Saxonia
27. Rupert de Salzburg
28. Bereharius
Guntram
29. Eustace
Aprilie
2. Aebbe cel Tânăr
Nicetius de Lyon
3. Burgunddeara
5. Aethelburh de Kent
9. Hugh de Champagne
11. Guthlac de Crowland
12. Erkembode
15. Abbo II de Metz
16. Padarn
19. Alphege de Canterbury
22. Aprunculus de Treves
Opportuna de Montreuil
23. Gerald/Gerard de Toul
24. Ecgberht de Ripon
Ivo de Ramsey
Mellitus de London
25. Rusticus de Lyon
26. Richarius
Trudpert
29. Adalgar
Aethelwold de Farne
Wilfrith Tânărul
30. Earconwald
Mai
1. Aredius de Gap
Bertha de Kent
Marcouf
Sigismund de Burgundy
Theodard de Narbonne
4. Arbeo de Freising
Florian
5. Maurontius de Douay
6. Eadberht de Lindisfarne
7. John de Beverly
8. Desideratus
Indracht de Glastonbury
Itta de Metz
9. Bienheure
10. Solange
11. Gangulphus
Majolus
12. Modoald/Romoald
Rictrude
15. Bertha de Bingen
Rupert de Bingen
Germerius
Honoratus
17. Rasso de Adechs
18. Aelfgifu de Shaftesbury
19. Aelfheah de Canterbury
20. Aethelberht II al Angliei de Est
Austregisilus
21. Hospitius
23. Desidarius de Viena
25. Aldhelm de Sherbourne
27. Bede de Jarrow
William de Gellone
29. Maximin de Trier
30. Hubertus
Walstan
Iunie
1. Lullus
Wigstan
4. Clotilde
Eadfrith de Lindisfarne
6. Agobard
Branwalader de Milton
Claudius
8. Chlodulf de Metz
Gildard
Medardus
11. Godeberta
Landry de Paris
13, 14, 15. Psalmodius
16. Aurelianus
17. Athwulf de Thorney
Botwulf de Thorney
Colman
Nectan de Hartland
18. Osana
19. Deodatus
20. Gobain
21. Agderedus
Alban de Mainz
Gobain
Leutfridus
Palladius de Embrun
22. Alban Protomartyr de Britain
23. Aethelthryth
24. Rumbold
25. Amphibalus de Sf. Albans
26. Brannac de Braunton
Iulie
1. Gal
Calais
2. Monegundus
4. Bertha de Artois
Oda de Canterbury
6. Modwenna de Burton
Seaxburh de Ely
7. Aethelburh de Faremoutiers
Haedde
Willibald
8. Colman
Grimbald
Kilian
Urith
Wihtburh
9. Agilulfus de Cologne
Evorhilda
Neot
10. Amalberga de Temse
13. Arn de Wurzburg
Mildthryth
14. Frithona de Canterbury
15. Apronia
Eadgyth de Polesworth
Swithun
16. Fulrad
Gundulph de Maastricht
Helier
Reineldis
17. Cynehelm/Kenelm de Mercia
Marcellina
18. Arnulf de Metz
Eadburh de Bicester
Frederick de Utrecht
20. Ansegisus
Arilda de Oldbury
Wilgefortis
21. Arbogast
25. Glodesind
27. Galactorius
28. Samson de Dol
31. Sativola de Exeter
August
1. Aethelwold de Winchester
Arcadius de Bourges
5. Afla de Augsburg
11. Gaugericus
12. Porcarius
13. Junian
Radegund
15. Altfrid
18. Fiacre
19. Bertulf de Bobbio
Calminius
Credan de Bodmin
Magnus
Sebaldus
20. Oswine de Deira
Philibert de Jumieges
21. Eardwulf de Northumbria
24. Audoin
Gildard de Lurcy-le-Bourg
25. Aebbe de Coldegham
Aredius
Gines de la Jara
Gregory de Utrecht
26. Bregowine
Decuman de Watchet
Lycerius
Syagrius de Autun
28. Rumon